Grzegorz Frankowski kontrabas

  • O artyście
Artur Łuczak

Kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Kontynuował naukę u Michaela Wolfa, profesora Hochschule der Künste w Berlinie. Występował w trio z Jadwigą Kotnowską, Leszkiem Potasińskim oraz Waldemarem Gromolakiem, z Vadimem Brodskim uczestniczył w projekcie El Tango.

W 2004 r. założył kwintet smyczkowy Piazzoforte, który tworzyli wybitni instrumentaliści (m.in. Paweł Wajrak i Maciej Lulek). Płyta kwintetu z muzyką Astora Piazzolli i udziałem pianisty Kevina Kennera nagrodzona została Fryderykiem (2006) za najlepszy album muzyki kameralnej. Jako kontrabasista orkiestry historycznej Capella Cracoviensis grał u boku tak wybitnych dyrygentów i solistów, jak Vincent Dumestre, Alessandro Moccia, Christophe Rousset, Andrew Parrott, Paul Goodwin, Giuliano Carmignola, Peter Hanson czy Fabio Bonizzoni. Obecnie artysta współpracuje z wiedeńskim zespołem Morphing Baroque, który na stałe występuje z wybitnym kontratenorem Andreasem Schollem oraz Charlesem Medlamem (London Baroque).

Niezależnie od aktywności koncertowej Grzegorz Frankowski prowadzi również ożywioną działalność pedagogiczną. Jest autorem podręcznika do nauki gry na kontrabasie dla dzieci – Szkoła na kontrabas ‒ Mini, Midi, Maxi.